Ponad 296 tysięcy przypadków grypy i podejrzeń takiej infekcji potwierdzono w Polsce w trzecim tygodniu grudnia. Po raz ostatni tak wysoki wskaźnik był ponad trzy lata temu przed pandemią koronawirusa. Żniwo zbierają również dwa inne wirusy, RSV w grupie dzieci i SARS-CoV2 wśród dorosłych.
Najczęściej pacjentami POZ i Poradni Specjalistycznych są dzieci. W skali całej Polski najwięcej dzieci do szpitali trafia obecnie z powodu zakażenia wirusem RSV. Na drugim miejscu jest grypa, a na trzecim Covid-19.
Żaby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusów należy ograniczać kontakt dzieci, które mają objawy infekcji, z osobami zdrowymi, zwłaszcza w starszym wieku.
Testem różnicującym przyczyny objawów zgłaszanych przez pacjenta jest kasetkowy wymaz z nosa, podobny do znanego pewnie już większości z nas testu na Covid-19. Nazywany jest on testem Combo albo testem typu „Trzy w jednym”. Taki test możemy kupić w aptekach.
Grypa często jest mylona z przeziębieniem. Charakteryzuje się ostrym przebiegiem. Częste objawy to: wysoka gorączka, bóle mięśni i głowy. W przeziębieniu katar jest bardziej nasilony.
Objawy zakażenia RSV (głównie małe dzieci) to, wysoka gorączka, bardzo intensywny, suchy kaszel, który może doprowadzać do wymiotów. Najcięższym powikłaniem infekcji wirusem RSV u najmłodszych dzieci może być bezdech.
Jak zapobiegać ?
Szczepienia przeciwko grypie są zalecane i wykonywane przez cały sezon jesienno-zimowy.
Optymalny okres szczepienia to czas przed rozpoczęciem okresu zwiększonej zachorowalności, który w Polsce przypada na przełom lutego i marca.
Bezpłatną szczepionkę przeciw grypie otrzymują osoby powyżej 75 roku życia i kobiety w ciąży.
Refundacja w wysokości 50 proc. należy się m.in. osobom z obniżoną odpornością i pacjentom powyżej 60 lat.
Pozostali pacjenci zapłacą 100 proc. Zależnie od typu szczepionki ich cena wynosi od ok. 50 zł do ok.100 zł.