Badania dopplerowskie żył i tętnic kończyn dolnych

Badanie dopplerowskie tętnic kończyn dolnych wykonuje się na odcinku od pachwin do kostek. Badanie dopplerowskie żył kończyn dolnych wykonuje się w pozycji stojącej, zalecając okresowo nabranie i zatrzymanie powietrza. W trakcie badania wykonuje się odcinkowy ucisk na naczynia żylne. Czas trwania badań dopplerowskich tętnic i żył kończyn dolnych wynosi ok. 10-20 min. (w zależności od warunków anatomicznych)

 

Badanie dopplerowskie tętnic kończyn dolnych

Wskazania:

miażdżyca,
dolegliwości bólowe kończyn dolnych,
drętwienie, parestezje, marznięcie kończyn,
trudno gojące się rany w obrębie stóp.

 

Badanie dopplerowskie żył kończyn dolnych

 

Wskazania:

żylaki kończyn,
zakrzepica,
zespoły pozakrzepowe,
stan po przebytej zatorowości płucnej,
obrzęki kończyn dolnych,
niecharakterystyczne dolegliwości bólowe, drętwienie, parestezje, objaw „ciężkich nóg

 

Badania ultrasonograficzne narządów szyi wykonuje się w pozycji leżącej – na plecach, zalecając odgięcie głowy do tyłu. Czas trwania badania ultrasonograficznego dopplerowskiego tętnic szyjnych i kręgowych wynosi ok. 10-15 min. (w zależności od warunków anatomicznych).

 

U wszystkich chorych podczas badania tętnic szyjnych ocenia się:
wygląd kompleksu błony wewnętrznej środkowej /ITM /- dokonując pomiarów jego grubości;
lokalizacje i echogeniczność zmian miażdżycowych oraz ich znaczenie hemodynamiczne – dokonuje się pomiaru prędkości przepływów krwi we wszystkich uwidocznionych tętnicach.

 

Liczne badania potwierdzają fakt zwiększonej zapadalności na zawał serca i udar niedokrwienny mózgu u ludzi ze zwiększoną grubością kompleksu IMT tętnicy szyjnej wspólnej i wewnętrznej. Ponadto stwierdzono ścisłe zależności pomiędzy grubością kompleksu a szeregiem czynników ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Tradycyjne czynniki ryzyka, takie jak płeć męska, starzenie się, nadwaga, podwyższone ciśnienie tętnicze, zwiększone stężenie cholesterolu we krwi, cukrzyca i oporność na insulinę oraz palenie tytoniu wykazują dodatnią korelację z kompleksem IMT. Pamiętać należy, iż wczesne zmiany miażdżycowe obserwowane w świetle tętnic obwodowych, a szczególnie w tętnicach szyjnych, stanowią odzwierciedlenie uogólnionej miażdżycy, a za pomocą badania ultrasonograficznego tętnic szyjnych można zarówno monitorować progresje tych zmian miażdżycowych, jak i oceniać skuteczność leków podawanych w jej leczeniu.

 

Wskazania:
bóle głowy,
zawroty głowy,
przebyty udar i zespoły niedokrwienia mózgu,
miażdżyca,
ocena ryzyka sercowo-naczyniowego.

Facebook

facebook like box joomla

CENTRUM MEDYCZNE SPYCHALSCY SP.J. 63-000 ŚRODA WLKP. ul. STRZELECKA 33

PODSTAWOWA OPIEKA ZDROWOTNA tel. 61-285-26-34 / AMBULATORYJNA OPIEKA SPECJALISTYCZNA tel.694-170-541

STOMATOLOGIA tel. 570-234-234 /MEDYCYNA PRACY 692-616-123